گواهی سپرده طلا؛ مزایا و معایب گواهی و نحوه خرید گواهی سپرده سکه طلا

طلا قرن‌ها است که به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای مردم در سراسر دنیا به شمار می‌رود. تا چندین سال قبل تنها روش سرمایه‌گذاری در این بازار صرفا خرید و فروش فیزیکی انواع طلا از جمله سکه و طلای آب شده بود. اما در سال‌های ابتدا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا راه‌اندازی شدند. در حال حاضر نیز گواهی سپرده طلا به‌عنوان یکی از جدیدترین روش‌های خرید و فروش طلا به شمار می‌رود. اینکه گواهی سپرده طلا چیست و چه مزایایی دارد، موضوع بحث مقاله حاضر است که در ادامه قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

گواهی سپرده طلا

اصطلاح گواهی سپرده چه مفهومی در بازارهای مالی دارد؟

مشکل نگهداری از طلا و تأمین امنیت این فلز گران‌بها باعث شد که در سال‌های اخیر فعالان این حوزه به فکر یک راه چاره برای این معضل بیفتند. گواهی سپرده یک روش سرمایه‌گذاری رایج در بازارهای مالی مختلف است. در قالب این گواهی افراد می‌توانند مالکیت یک دارایی را به دست بگیرند، بدون آنکه نیازی به دریافت فیزیکی آن داشته باشند. دقیقا همین مفهوم برای بازار طلا نیز استفاده می‌شود و افراد می‌توانند با خرید گواهی سپرده طلا در شکل‌های مختلف مالکیت آن را در دست بگیرند بدون آنکه طلا را به‌صورت فیزیکی دریافت کنند.

گواهی سپرده طلا از چه سالی در ایران رایج شده است؟

سال 1394 برای اولین بار بود که گواهی‌های سپرده طلا در ایران مورد استفاده قرار گرفتند. در آن زمان بانک مرکزی سه دلیل را برای تعریف این گواهی در کشور عنوان کرد که عبارت‌اند از:

  •         افزایش امنیت سرمایه‌گذاری در بازار طلا
  •         ایجاد شفافیت در بازار طلا و کمک به مهار بازار سیاه
  •         تسهیل فرایند کشف قیمت رسمی سکه طلا

شما با خرید گواهی سپرده طلا می‌توانید سکه‌های طلا را به میزان سرمایه خود خریداری کنید. در مقابل به جای تحویل سکه‌ها به صورت فیزیکی به شما یک رسید معتبر به شما ارائه می‌شود که میزان دارایی شما در آن ثبت و ضبط می‌شود. دارایی شما نیز در یک انبار یا خزانه ذخیره می‌گردد. به این ترتیب خیال شما از بابت امنیت سرمایه‌تان تا حد زیادی آسوده می‌شود.

گواهی سپرده طلا چه مزایایی به همراه دارد؟

گواهی سپرده طلا چه مزایایی به همراه دارد؟

خرید و فروش گواهی سپرده طلا می‌تواند مزایای مهمی را به همراه داشته باشد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  •         ریسک نگهداری و تأمین امنیت دارایی‌های طلا به مراتب کاهش پیدا می‌کند.
  •         خطرات ناشی از تقلبی بودن خرید و فروش سکه طلا از بین می‌رود.
  •         خرید و فروش گواهی به‌صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن امکان‌پذیر است.
  •         با خرید و فروش فیزیکی طلا علاوه بر کارمزد 1 تا 2 درصدی ممکن است برخی از فروشندگان به قیمت‌های واقعی سکه‌ها را در اختیار شما نگذارند. اما با خرید گواهی سپرده در بورس کالا کارمزدی در حدود 0.125 درصد از شما دریافت می‌شود.
  •         گواهی‌های سپرده از مالیات معاف هستند.
  •         شفافیت در بازار بورس کالا در بالاترین سطح ممکن وجود دارد.

روش‌های خرید گواهی سپرده طلا

در حالت کلی گواهی‌های سپرده طلا را می‌توان به دو صورت خریداری کرد که عبارت‌اند از:

1. خرید مستقیم گواهی سپرده طلا

در روش مستقیم برای خرید و فروش گواهی طلا باید از طریق بورس کالا اقدام کنید. به این ترتیب ابتدا نیاز به دریافت کد بورسی دارید و پس از آن باید از طریق یکی از کارگزاری‌های فعال در بازار بورس، حساب شخصی خود را در این بازار ایجاد کنید. پس از آن می‌توانید اقدام به خرید و فروش گواهی‌های سپرده طلا کنید. معاملات گواهی‌های سپرده طلا از ساعت 13 تا 15:30 به مدت دو ساعت و نیم در بازار بورس کالا در روزهای کاری از شنبه تا چهارشنبه صورت می‌گیرد.

2. خرید غیرمستقیم گواهی سپرده طلا

 در روش غیرمستقیم نیز باید سرمایه خود را در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا قرار دهید. این صندوق‌ها از طرف شما مدیریت سرمایه را به عهده می‌گیرند و اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار طلا با خرید گواهی‌های سپرده می‌کنند. درصدی از سود حاصل از محل این سرمایه‌گذاری از سوی صندوق‌ها برداشت می‌شود و مابقی سود به شما اختصاص پیدا می‌کند.

ارزش گواهی‌های سپرده طلا چقدر است؟

اولین نکته در خصوص معاملات گواهی‌های سپرده طلا این است که باید معادل سکه‌هایی که در بازار خرید و فروش می‌شود، ذخیره در انبار وجود داشته باشد. سکه‌هایی که در انبار ذخیره می‌شوند باید سکه‌های تمام بهار آزادی با عیار 22 و وزن 8.133 گرم باشد.

هر یک از گواهی‌های سپرده طلا ارزشی معادل 0.1 یک سکه تمام بهار آزادی دارند. در نتیجه با خرید 10 برگه گواهی سپرده می‌توانید مالک یک سکه تمام بهار آزادی شوید.

آیا امکان دریافت فیزیکی سکه‌ها با استفاده از گواهی سپرده وجود دارد؟

چند بانک از سوی بانک مرکزی به‌عنوان همکار بورس کالا تعیین شده‌اند که انبارهایی را به‌عنوان خزانه‌داری به بازار اختصاص دهند. در حال حاضر بانک‌های رفاه، صادرات، ملی و سامان به‌عنوان همکار بورس کالا به شمار می‌روند. در زمانی که گواهی سپرده طلا را خریداری می‌کنید، گواهی صادر شده برای شما از سوی یکی از بانک‌های فوق خواهد بود. سکه نیز در انبار این بانک‌ها ذخیره می‌شود.

به فاصله یک روز بعد از خرید گواهی می‌توانید برای دریافت دارایی خود به صورت فیزیکی به خزانه‌داری بانک مربوطه مراجعه کنید. معمولا از ساعت 8 صبح تا 16 روزهای کاری، خزانه‌داری‌های بانک‌ها کار تحویل سکه‌ها را به‌صورت فیزیکی انجام می‌دهند. در مدت زمانی که سکه‌های شما در خزانه‌داری بانک است نیز روزانه مبلغی معادل 70 تومان از شما کارمزد دریافت می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی مزایای گواهی سپرده طلا پرداختیم. واقعیت این است که خرید گواهی‌های سپرده از جهات مختلف ارزش دارد. شاید این طور فکر کنید تا زمانی که طلا را به صورت فیزیکی در دست نگیرید، دلتان آرام نمی‌گیرد؛ اما باید توجه داشته باشید که نگهداری و تأمین امنیت این دارایی‌های ارزشمند کار چندان راحتی نیست. گذشته از آن خرید و فروش فیزیکی مالیات و کارمزد بیشتری را نیز شامل حال شما می‌کند. برای خرید آنلاین طلا می‌توانید از طریق سایت طلاین اقدام کنید. در طلاین هیچ‌گونه کارمزدی بابت خرید و فروش طلا از شما اخذ نمی‌شود.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *