پس انداز پول چیست؟ چگونه پس انداز کنیم؟

روش اصولی پس انداز پول
3.7/5 - (17 امتیاز)

آشنایی با پس انداز پول که یکی از مهم‌ترین اصطلاحات رایج بازار مالی است به شما کمک می‌کند تا بتوانید امنیت مالی خود را تضمین کنید و کیفیت زندگی خود را ارتقاء دهید. برخی از افراد فکر می‌کنند پس انداز پول زمانی ممکن است که درآمد بالایی داشته باشند؛ اما این طور نیست. پس انداز پول با کمترین درآمد هم امکان پذیر است اگر با تعریف و ویژگی‌های پس انداز هوشمند آشنا باشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

تعریف پس انداز چیست؟

پس انداز (Saving): پس انداز یک فرایند مالی است که در آن فرد یا سازمان، بخشی از درآمد جاری خود را به جای خرج کردن، ذخیره می‌کنند تا از آن در مصارف آینده یا اولویت‌های مالی استفاده کنند.

ویژگی‌های پس انداز هوشمند:

 1. دارای دوره زمانی (یک ماهه، یک ساله) است؛
 2. برای یک هدف مشخص انجام می‌شود؛
 3. در آن از ابزار‌های مالی استفاده می‌شود؛
 4. بخشی از درآمد جاری افراد است؛
 5. با برنامه ریزی انجام می‌شود.

پس انداز کردن باعث می‌شود تا امنیت مالی افراد بیشتر شده تا بتوانند کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

تعریف پس انداز چیست؟

چگونه پس انداز کنیم؟

برای اینکه بتوانید یک برنامه پس انداز برای خود بسازید، نیاز نیست اقدامات پیچیده‌ای را طی کنید. ۵ مرحله پس انداز کردن عبارت‌اند از:

 1. بررسی میزان موجودی و بدهی‌های مالی
 2. تعیین اهداف پس انداز
 3. اختصاص بخشی از پس انداز به هر یک از اهداف
 4. تعیین روش نگهداری مبلغ پس انداز
 5. اجرای برنامه پس انداز و مرور و عیب‌یابی آن

در ادامه هر یک از این مراحل را به همراه مثال‌های عملی و توضیحات ساده به شما توضیح می‌دهیم.

وضعیت مالی فعلی خود را مشخص کنید

اولین قدم پس انداز کردن این است که وضعیت مالی خود را به طور دقیق مشخص کنید. یک لیست تهیه کنید که در آن همه دارایی‌ها و بدهی‌هایتان تا این لحظه وجود دارند:

 • دارایی‌ها شامل دو بخش با نقدینگی زیاد (مثل پول نقد، موجودی حساب‌های بانکی، دارایی‌های سرمایه‌گذاری‌های پیشین) و با نقدینگی کم (مثل ماشین و خانه) 
 • بدهی‌ها شامل: اجاره خانه‌، اقساط وام، بدهی‌های شخص به شخص و…

بعد از مشخص کردن این دو بخش، کل بدهی‌ها را از دارایی‌های خود کم کنید تا دارایی خالص شما مشخص شود.

اهداف پس انداز خود را مشخص کنید

در قدم بعدی باید مشخص کنید چه اهدافی را برای پس انداز خود مد نظر دارید. یکی از روش‌های صحیح مشخص کردن اهداف پس انداز، دسته‌بندی آن‌ها به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت است. برای مثال اگر موقعیت مالی اضطراری (مثل درد گرفتن دندان یا خراب شدن ماشین‌تان) به وجود آمد، باید بتوانید از پس انداز خود هزینه آن را پرداخت کنید.

اهداف بلند مدت پس انداز مثل خرید یک کالا، نیاز به نقدینگی سریع ندارند؛ اما معمولاً مبلغ آن‌ها زیاد است. برای مثال اگر می‌خواهید برای خرید خانه پس انداز کنید، لازم است ماهانه مقدار مشخصی را برای آن کنار بگذارید.

برای هر بخش از پس انداز، مقدار عینی مشخص کنید

بعد از مشخص کردن اهداف پس انداز، متوجه می‌شوید در چند بخش نیاز به پس انداز دارید. اسم هر یک از این بخش‌ها را صندوق بگذارید. برای مثال صندوق‌های پس انداز یک فرد دانشجو، ممکن است این موارد باشند:

 1. صندوق اضطراری : ۳ میلیون
 2. صندوق خرید لپ‌تاپ: ۳۰ میلیون
 3. صندوق مسافرت: ۵ میلیون

بعد از این، ببینید بنا بر برنامه‌های شخصی خود نیاز است که در طول چند ماه موجودی این صندوق‌ها را تکمیل کنید. برای مثال اگر می‌خواهید ۵ ماه دیگر به مسافرت بروید، لازم است از امروز تا تاریخ آن، ماهی ۱ میلیون تومان را پس انداز کنید. به همین ترتیب برای تک‌تک‌ اهداف مالی خود یک زمان و مقدار لازم را محاسبه نمایید.

روش تقسیم مقدار پس انداز پول

روش پس انداز خود برای هر بخش را مشخص کنید

در این مرحله از پس انداز، باید ببینید برای تکمیل کردن هر یک از صندوق‌های مد نظر خود باید پول خود را در کجا ذخیره کنید. در جواب «کجا پس انداز کنیم» این گزینه‌ها پیش روی شما هستند:

 1. پس انداز طلا به صورت فیزیکی
 2. پس انداز طلا به صورت آنلاین
 3. پس انداز در حساب‌های بانکی
 4. پس انداز با خرید گواهی سپرده
 5. پس انداز در صندوق‌های سرمایه گذاری

گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید باید با اهداف مشخص شده شما هماهنگ باشد. برای مثال بهتر است پس انداز مربوط به صندوق اضطراری را جایی بگذارید که نقدشوندگی بالایی دارد و می‌توایند راحت آن را تبدیل به پول کنید. به همین شکل، اگر می‌خواهید برای کالایی گران پس انداز کنید باید روشی را انتخاب کنید که در کنار حفظ پول، مقداری سود روی آن دریافت کنید.

روش پس انداز پول در ایران

برنامه پس انداز خود را اجرا و مرور کنید

در این قدم، شما برنامه‌ای کامل برای پس انداز خود دارید و فقط لازم است آن را به صورت دقیق و اصولی اجرا کنید. البته به یاد داشته باشید که بعد از بازه‌های یک ماهه، برنامه پس انداز خود را مرور کنید و ببینید در پس انداز برای هر بخش تا چه اندازه موفق بوده‌اید؟ چه دلایلی باعث شده‌اند تا پس انداز شما کم‌تر از برنامه مشخصتان باشد. این بررسی‌ها باعث می‌شود بتوانید در میان بودجه ماهیانه خود، بخش‌هایی را پیدا کنید که  می‌توانند به پس انداز ماهانه‌تان اضافه شوند.

پس انداز پول با طلاین

در این نوشته به طور مشخص به شما گفتیم پس انداز چیست و چگونه پس انداز کنید. اگر هنوز نمی‌دانید کجا پس انداز خود را ذخیره کنید، می‌توانید از سامانه طلاین استفاده کنید. با ثبت‌نام در این سامانه شما می‌توانید هر به سادگی مقداری از درآمد خود را طلا بخرید و به جای پس انداز ریالی، طلا پس انداز کنید.

قیمت طلا در سامانه طلاین مطابق با قیمت اتحادیه طلا است و برای خرید طلا کارمزد بسیار کمی می‌پردازید. هم‌چنین با افزایش قیمت طلا، مقدار پس انداز شما بیشتر می‌شود و با یک تیر دو نشان را زده‌اید: هم پس انداز کرده‌اید و هم سرمایه‌گذاری در طلا انجام داده‌اید! برای شروع، در سامانه طلاین ثبت‌نام کنید. اگر سوالی دارید برای ما در بخش نظرات بنویسید یا با پشتیبانی ما تماس بگیرید.

سوالات متداول:

چند درصد از حقوقمان را پس انداز کنیم؟

پاسخ این سوال بستگی به شرایط مالی شما دارد؛ اما برخی از متخصصان مالی توصیه می‌کنند هر ماه ۲۰ درصد از حقوق خود را پس انداز کنید.

چگونه مقدار پس انداز را تعیین کنم؟

مقدار پس انداز باید بر اساس درآمد شما، هزینه‌ها، و اهدافتان تعیین شود. معمولاً تعیین درصدی معین از درآمد به عنوان مقدار پس انداز معقول است.

6 دیدگاه دربارهٔ «پس انداز پول چیست؟ چگونه پس انداز کنیم؟»

 1. سلام وقت بخیر حدودا چهارصد میلیون پول دارم ولی نمیدونم چطور سرمایه گذاری کنم به نظر شما تو بانک سپرده کنم یا شمش
  طلا بخرم آیا شمش سود دهی دارد یانه ؟؟؟

 2. حسین فخرائی

  درود.
  بنده حقوق زیر 15 میلیون دریافتی دارم، مستاجر و دارای یک فرزند هستم.
  ماهیانه 4میلیون میتوانم کنار بگذارم، البته این پسانداز 3ماه بیشتر نیست که اتفاق افتاده.
  با ماهی 4تومن سکه بخرم یا طلا کارکرده یا دلار؟؟؟
  سود بهتری داشته باشد و موقع فروش دردسر نداشته باشد؟؟؟

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   پیشنهاد ما در طلاین خرید طلای آب شده است. چراکه؛
   – بازار هیجانی ندارد
   – ارزش طلا در هر زمانی بالا است و مثل دلار یا دیگر ارز‌ها هیجانی نیست.
   – در هنگام خرید نیازی به پرداخت اجرت و هزینه ساخت نیستید. مثلا اگر به سراغ طلای دست دوم بروید این مورد را پیش رو دارید.
   – نقدشوندگی طلای آب شده بالا است و می‌توانید به راحتی آن را بفروشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا