روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی - طلاین

روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی

5/5 - (1 امتیاز)

گاهی اوقات تشخیص طلای اصل از تقلبی برای دوستداران و خریداران طلا به یک چالش تبدیل می شود. زیرا بعضی از فروشنده‌ها طلای تقلبی یا بدل را به جای طلای اصل به خریداران می‌فروشند. به همین دلیل بهتر است خریداران اطلاعاتی درباره تشخیص طلای اصل از تقلبی داشته باشند تا از اشتباه دوری کنند. ما در این مقاله با اشاره به چند روش کاربردی به شما در تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل کمک می‌کنیم.

روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی

مطمئن ترین روش ها برای تشخیص طلای اصل از تقلبی

روش های مشهور و شناخته شده‌ای برای تشخیص اصل بودن طلا وجود دارد که در این مقاله 10 مورد از این روش‌های کاربردی و آسان را به شما معرفی می‌کنیم.

1.  دیدن کدهایی که روی طلا حک شده اند.

در این اعداد (کدها) همه اطلاعات طلای اصل حک شده‌اند. عدد کدها نیز باید خوانا و واضح نوشته شده باشند.

برای اینکه ارزش طلا را متوجه شوید، باید بعد از رقم دوم عدد حک شده روی طلا یک ویرگول قرار داده تا متوجه شوید چند درصد فلز در آن وجود دارد. مثلا اگر روی طلا عدد ۹۵۶ نوشته شده است یعنی 95،6 درصد آن طلای خالص است.

مطالب مفید برای شما:  مافیای طلا + اثرات آن

2. حروفی که در کنار اعداد حک شده‌اند.

این حروف اطلاعاتی در مورد محل، کارخانه و غیره را نمایش می‌دهند. مثلا حرف T نشان تهران، E برای اصفهان می باشد. کنار این حروف اعداد دیگری نیز وجود دارند که نشان دهنده کارخانه‌ای است که در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری ثبت شده است.

3. طلا را با آهن‌ربا امتحان کنید.

آزمودن طلا با آهن ربا یکی از راه حل های قدیمی برای تشخیص اصل بودن طلا است. این آزمایش به این صورت است که یک آهن‌ربای قوی را به یک قطعه طلا نزدیک می کنیم. در این حالت در سطح آن باید مقاومتی به وجود بیاید. ولی اگر طلای شما به آهن ربا جذب شد باید بدانید که آن قطعه، طلا نیست.

4. طلا را به روش وزن کردن به وسیله آب امتحان کنید.

در این روش ابتدا یک قطعه طلا را روی ترازوی دقیقی قرار دهید. عددی که روی ترازو به عنوان وزن طلا نمایان شد را یادداشت کنید. سپس طلا را داخل ظرف آبی بریزید. دوباره ظرف را روی ترازو قرار داده و عدد  را یادداشت کنید. در مرحله آخر باید عدد اول که به دست آمد را بر عدد دوم تقسیم کنید. رقمی که برای طلای خالص به دست می آید باید ۱۹.۳۲ باشد. هرچه عدد به دست آمده کمتر از این مقدار بود، عیار طلا پایین تر است و احتمال وجود ناخالصی در آن‌ بیش‌تر است.

5.طلا را گاز بگیرید!

مشهورترین روش تشخیص طلای اصل این است که آن را با فشار آرام بین دندان ها گاز بگیرید. سپس با دقت آن را بررسی کنید. اگر جای گاز گرفتن شما تو رفته باشد طلا اصل است و هرچه فرورفتگی آن عمیق‌تر باشد عیار طلا بالاتر است.

مطالب مفید برای شما:  نگاهی به بزرگ ترین معادن طلای جهان

6.طلا را به وسیله سرکه آزمایش کنید.

برای تشخیص طلای اصل از تقلبی می توان از سرکه استفاده کرد. بدلیجات و طلای تقلبی به سرکه واکنش نشان داده و رنگ آن‌ها تیره می شود. برای این آزمایش باید مقداری سرکه داخل ظرف ریخته و طلایی که می‌خواهید مورد آزمایش قرار دهید را برای حداقل 5 دقیقه داخل آن بگذارید . در  صورتیکه رنگ آن تغییر کرد، می‌توان گفت این محصول اصل نیست.

7. به وسیله ی سکه مسی خش بیاندازید.

در این آزمایش باید با طلا روی یک سکه‌ مسی خط بیندازید. اگر طلا اصل باشد روی سکه مسی خط نمی افتد و روی طلا خش دار می‌شود. اما اگر طلا قلابی باشد روی سکه مسی خط می‌افتد و طلا سالم می ماند.

8. سکه را روی سرامیک بکشید.

در این روش به وسیله یک قطعه سرامیک بدون لعاب می‌توانید به اصل بودن یا نبودن طلا پی ببرید. بنابراین باید طلا را  روی سرامیک بکشید. اگر آن طلا ردی طلایی روی سرامیک به وجود آورد ، می‌توان نتیجه گرفت که آن محصول، طلای اصل است، اما اگر ردی سیاه به وجود آورد به احتمال زیاد طلای اصل نیست.

9. طلا را داخل یک ظرف پر آب بیندازید.

یک ظرف را پر آب کنید و طلا را در داخل آن قرار دهید. اگر آن قطعه طلای اصل باشد در کف ظرف قرار می گیرد ولی بدلیجات به زیر آب فرو نمی‌روند.

10. طلا را به وسیله یخ امتحان کنید.

در این روش روی طلا مقداری یخ قرار دهید. اگر طلا اصل باشد، یخ باید به سرعت ذوب شود. بنابراین یخ روی طلا بسیار سریع تر از دمای معمولی اتاق ذوب می شود.

مطالب مفید برای شما:  10 سنگ جواهر کمیاب و درمانی

سخن پایانی

در این مقاله کاربردی ترین و آسان ترین روش‌هایی را که به وسیله آن‌ها می‌توانید طلای اصل از تقلبی را تشخیص دهید، برایتان به اختصار بیان کردیم. البته روش‌های دیگری نیز وجود دارد که بتوان با استفاده از آن‌ها به بررسی و تشخیص طلای اصل از تقلبی پرداخت. زیرا فلز طلا ویژگی‌های خاصی دارد. از جمله خصوصیات این فلز رسانش گرمایی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، چگالی مشخص، انعطاف‌پذیری بالا و… است، که آن را از فلزات دیگر متمایز می کند. البته با وجود همه راه حل‌هایی که بیان کردیم، توصیه می‌کنیم طلا را از طلافروشی‌های معتبر خریداری کنید. این طلا فروشی‌ها باید زیر نظر اتحادیه صنف طلا و جواهر باشند و مجوز‌های لازم را دارا باشند.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.