مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا + نکاتی که باید بدانید.

مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا
5/5 - (2 امتیاز)

بورس یا طلا؟ کدام را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟ در دوران تورم و تنش‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت و افزایش سرمایه است. به همین دلیل است که همواره عده‌ای سرمایه‌های خود را به بانک‌ها می‌سپارند، عده‌ای به دنبال خریدوفروش ارز هستند، عده‌ای به خریداری طلا می‌پردازند و عده‌ای نیز به دنبال آشنایی با بازار بورس و کسب سود از خرید سهام هستند. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که نمی‌دانید طلا یا بورس را انتخاب کنید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا هر یک از این دو روش‌ را به طور دقیق‌ بررسی کنیم.

سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا طلا؟

به طور کلی انتخاب بین سرمایه گذاری در بورس یا طلا وابسته به عواملی از جمله اهداف سرمایه گذاری، سطح دانش و تجربه، تحمل ریسک و زمان مورد نیاز برای بازگشت سرمایه است. اما با بررسی بازار سرمایه در سال‌های اخیر می‌توان به سوال طلا یا بورس این‌گونه جواب دهیم:

سرمایه‌گذاری در بورس برای کسانی که دارای دانش و تجربه کافی هستند، تحمل ریسک را دارند و به دنبال سوددهی سریع‌تر هستند، مناسب‌تر است. اما سرمایه‌گذاری در طلا برای کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر و پایداری بیشتر در طولانی مدت هستند، مناسب‌تر است.

بورس یا طلا

در پاسخ به سوال بورس یا طلا، به جدول زیر دقت کنید:

سرمایه گذاری در بورس بهتر است اگر…سرمایه گذاری در طلا بهتر است اگر…
به دنبال پتانسیل سود بیشتری هستید.به دنبال روش سرمایه گذاری با ریسک کمتر هستید.
زمانی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری بلند‌مدتی داشته باشید.می‌خواهید در برابر تورم از سرمایه خود مراقبت کنید.
زمانی که به دنبال سود ثابت هستید.سرمایه‌گذاری مد نظر شما است که در اقتصاد متزلزل با ثبات بماند.
بورس یا طلا؟ کدام را انتخاب کنیم؟

در ادامه به معرفی هر یک از بازارهای بورس و طلا و مزایا و معایب سرمایه گذاری در آن‌ها می‌پردازیم.

بررسی سرمایه گذاری در بورس

بورس از پدیده‌های جدید بازار سرمایه گذاری است که پس از مدت کوتاهی توانست توجه سیل عظیمی از سرمایه‌گذاران را به سمت خود جلب کند. شما نیز می‌توانید پس از ثبت‌نام و دریافت کد بورسی فعالیت خود را در بازار بورس آغاز کنید. در بورس کالا می‌توانید سهام دارایی‌های مختلف را خریداری کنید و با بررسی روند رشد یا نزول قیمت‌ آن‌ها، سهام‌های خود را معامله کنید و به سود برسید.

مزایای سرمایه گذاری در بورس:

بهتر است برای مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا ابتدا با مزایای سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید.

عدم نیاز به سرمایهٔ زیاد

مبلغی که با آن می‌توانید فعالیت در بازار بورس را شروع کنید، در مقایسه با مبالغ موردنیاز برای فعالیت در سایر بازار‌ها مثل بازار خودرو و مسکن، بسیار ناچیز است. برای شروع سرمایه گذاری در بورس می‌توانید از مبالغی در اندازه ۵۰۰ هزار تومان شروع کنید. در کل می‌توان گفت که میزان سرمایه لازم برای شروع سرمایه گذاری در بورس نسبت به طلا کمتر است.

نقدشوندگی مناسب

میزان نقدشوندگی مشخص می‌کند که شما چقدر راحت می‌توانید سرمایهٔ خود را به پول نقد تبدیل کنید. در بازار بورس، دو روز پس از فروش سهام خود می‌توانید به‌راحتی آن را برداشت کنید؛ بنابراین، بورس در دستهٔ سرمایه گذاری‌های با نقد‌شوندگی مناسب قرار می‌گیرد. البته این نقد‌شوندگی مناسب مربوط به همهٔ سهام بورسی نمی‌شود و اگر این ویژگی برای شما اهمیت دارد، بهتر است به دنبال سهامی بگردید که حجم متوسط معاملات روزانهٔ آن‌ها بالاتر است.

شفافیت و قانونی بودن

همهٔ شرکت‌هایی که در بورس فعالیت دارند، اطلاعات مشخص و دقیقی از خود را ثبت کرده‌اند و تحت نظارت نهاد‌های قانونی و دولتی فعالیت می‌کنند. میزان بدهی، درآمد، سرمایه گذاری‌ها و بسیاری از نکات مربوط به این شرکت‌ها به طور کامل ثبت شده است و خریداران و فروشندگان به این اطلاعات دسترسی دارند و می‌توانند باتوجه‌به آن‌ها برای سهام خود تصمیم بگیرند.

عدم نیاز به فعالیت و حضور فیزیکی

برای فعالیت در بورس فقط به دسترسی و اتصال به اینترنت نیاز دارید. به‌این‌ترتیب در هر نقطه‌ای از دنیا که باشید کافی است به سامانه‌های معاملاتی وارد شوید و سهام خود را خریدوفروش کنید و به انجام معاملات بپردازید بدون آنکه نیاز به حضور فیزیکی در محل خاصی داشته باشید.

تنوع بالا در سهام

بازار بورس جزو متنوع‌ترین بازارهای سرمایه گذاری است و شما می‌توانید بر حسب میزان سرمایه‌ای که در اختیار دارید و میزان ریسکی که حاضر به پذیرش آن هستید، سهام مختلفی را خریداری کنید و به انجام معاملات بپردازید. چنین تنوعی کمتر در سایر بازارهای مالی مشاهده می‌شود. این مورد را در مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا به خاطر بسپارید.

بررسی سرمایه گذاری در بورس
بررسی سرمایه گذاری در بورس

معایب سرمایه گذاری در بورس:

شاید پس از مطالعه مزایای این روش، در مسابقه مقایسه سرمایه گذاری طلا یا بورس، یک امتیاز مثبت به بورس داده باشید. اما صبر کنید تا با معایب سرمایه گذاری در بورس هم آشنا شوید.

 • نیاز به دانش و مهارت کافی: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد در هنگام ورود به بازار بورس، عدم کسب پیش‌زمینه و دانش و مهارت موردنیاز است که گاهی خسارت‌های بسیار زیادی را به آن‌ها تحمیل می‌کند؛ بنابراین، لازم است که پیش شروع فعالیت در بازار بورس، مهارت‌های خود را در این زمینه ارتقا داده و اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • محدودیت در خرید سهام: خرید سهام در بازار بورس با محدودیت مواجه است و هر شخص تنها اجازهٔ خرید تعداد مشخصی سهام را دارد. این محدودیت در بازار طلا مشاهده نمی‌شود.
 • تلاطم نسبتاً بالای بازار بورس: یکی دیگر از معایب قابل‌توجه بازار بورس، بالا و پایین‌های زیاد آن است که ممکن است در مدت کوتاهی سود قابل‌توجه داشته باشد و یا ضرر‌های بزرگی را به سهام‌داران تحمیل کند.
 • عدم امکان فروش سهام در زمان دلخواه: باز شدن بازار و همچنین پیدا شدن مشتری مناسب برای سهام شما ممکن است مدتی به طول بینجامد؛ بنابراین شما قادر نخواهید بود که سهام خود را در هر زمان که اراده کنید به فروش برسانید.

بررسی سرمایه گذاری در طلا

برخلاف بورس که جزو روش‌های جدید سرمایه گذاری است، استفاده از طلا برای سرمایه گذاری از قدیمی‌ترین شیوه‌های سرمایه گذاری در تمام دنیا بوده است که همچنان بین مردم رواج بالایی دارد. طلا در اشکال مختلف در بازار ایران و جهان خرید و فروش می‌شود و با اینکه هر روش با دیگری تفاوت دارد؛ اما در کل همه انواع طلا برای سرمایه گذاری سودده هستند.

مزایای سرمایه گذاری در طلا:

سرمایه گذاری طلا مزایای زیادی دارد؛ برای مثال طلا به طور کلی به عنوان کالای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و ارزش خود را در طول سال‌های زیاد حفظ کرده است.

 • نقدشوندگی مناسب: تقریباً در هر زمانی که بخواهید، می‌توانید با مراجعه به طلا فروشی‌ها طلای خود را به پول نقد تبدیل کنید. باتوجه‌به این مطلب می‌توان گفت که بازار طلا یکی از بهترین بازارهای سرمایه گذاری موجود از نظر نقدشوندگی است.
 • ریسک کم: بازار طلا را می‌توان یکی از کم‌ریسک‌ترین بازار‌های سرمایه گذاری دانست. درست است که گاهی افزایش‌های شدیدی در قیمت طلا رخ می‌دهد؛ اما به‌طورکلی و برخلاف بورس، بازار طلا تلاطم‌های شدید ندارد. این ریسک کم یک امتیاز مثبت را در مقایسه سرمایه گذاری بورس طلا به طلا می‌دهد.
 • نیاز به سرمایه زیاد: سرمایه گذاری در بازار طلا نیز در مقایسه با بازارهایی مثل خودرو و املاک به مبلغ زیادی برای شروع نیاز ندارد. بااین‌حال، حداقل مبلغ لازم برای شروع سرمایه گذاری در طلا نسبت به بورس، معمولاً اندکی بیشتر و در حد چند میلیون تومان است.
بررسی سرمایه گذاری در طلا
بررسی سرمایه گذاری در طلا

معایب سرمایه گذاری در طلا:

برای اینکه بتوانید مقایسه سرمایه گذاری بورس یا طلا را به بهترین وجه ممکن انجام دهید بهتر است با معایب سرمایه گذاری طلا نیز آشنا شوید. به این موارد دقت کنید:

 • عدم سوددهی مناسب در زمان کوتاه: اگر به دنبال سود‌های زیاد و کوتاه‌مدت هستید، بازار طلا احتمالاً گزینهٔ مناسبی برای شما نخواهد بود. سوددهی بازار طلا معمولاً در مدت‌زمان‌های طولانی مشخص می‌شود و سرمایه گذاری کوتاه‌مدت حتی گاهی ضرر را به دنبال دارد؛ بنابراین اگر صبر و حوصلهٔ لازم را در سرمایه گذاری ندارید، بهتر است به سراغ بازارهای دیگری بروید.
 • کاهش قیمت طلا در هنگام فروش: در هنگام فروش بعضی از شکل‌های طلا، بعضی هزینه‌ها از قیمت اصلی آن کاسته می‌شود. به‌این‌ترتیب اگر قطعه طلایی را در یک روز خریداری کنید و در همان روز نیز بفروشید، ضرر خواهید کرد. طلاهای نو عموماً به علت داشتن اجرت ساخت در هنگام خرید، برای سرمایه گذاری مناسب نیستند.
 • خطر به سرقت رفتن: اگر طلا را به‌صورت فیزیکی خریداری می‌کنید باید بدانید که در صورت عدم تعیین مکان مناسب برای نگهداری و حفاظت از آن، همیشه خطر سرقت و ازدست‌دادن سرمایه شما وجود دارد؛ بنابراین، بهتر است پیش از خرید طلا به فکر امکانات نگهداری مناسب آن نیز باشید.
 • ریسک تقلبی بودن: اگر طلا را از فروشنده‌های معتبر و مناسب خریداری نکنید احتمال تقلبی بودن و کلاهبرداری در خریدوفروش طلا نسبتاً بالا است؛ بنابراین همواره دقت داشته باشید که طلا را از فروشنده‌های شناخته شده و معتبر خریداری کرده و در هنگام خرید فاکتور را نیز دریافت کنید.

البته روش‌های دیگری مثل خرید طلا در بورس نیز در ایران امکان پذیر است که باید آن را هم در نظر داشته باشید.

سود کدام بیشتر است؟ بورس یا طلا؟

برای بررسی اینکه بورس یا طلا کدام سود بیشتری دارند، باید به سراغ بررسی نمودار‌های سود هر یک از این دو بروید. برای مثال وب‌سایت فوربز، از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان، درباره تفاوت سود بورس یا طلای جهانی این طور نوشته است:

طبق داده‌های FactSet، طلا در 20 سال گذشته 422 درصد ارزش افزوده داشته است، کمتر از بازده 588 درصدی بورس در دو دهه؛ اما با توجه به اینکه طلا یک فلز معدنی بدون پتانسیل بازگشت سود است، سود طلا همچنان یک شاهکار قابل توجه است.

وب‌سایت فوربز
نمودار مقایسه سود بورس و طلا
سخن پایانی

در این مقاله از طلاین به مقایسه سرمایه گذاری بورس یا طلا پرداختیم. گفته شد که بازار بورس و طلا دو عدد از پرطرف‌دارترین بازارهای سرمایه گذاری هستند که هر دوی آن‌ها از بهترین گزینه‌های حفظ سرمایه و فرار از تورم بوده و نسبت به سایر بازار‌های مالی بازدهی قابل‌توجهی دارند. از مهم‌ترین مزایای بازار طلا می‌توان به ریسک کمتر و از مهم‌ترین مزایای بازار بورس می‌توان به بازدهی بالا در زمان کم اشاره کرد. همچنین مهم‌ترین عیب بازار طلا، نیاز به صبر زیاد برای سوددهی و مهم‌ترین عیب بازار بورس نیز ریسک بالا و نیاز به دانش و تجربه است. باتوجه‌به این مطالب شما می‌توانید بنا بر اهداف سرمایه گذاری خود، از بین این دو گزینهٔ مناسب‌تر را انتخاب کنید.

سؤالات متداول: 

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا بورس؟

پاسخ به این سؤال به هدف شما از سرمایه گذاری بستگی دارد. در مقایسهٔ مختصر این دو باید گفت که سرمایه گذاری در طلا با ریسک کمتر و نقدشوندگی نسبتاً بالاتری همراه است و تلاطم کمتری دارد. در مقابل بازار بورس به دانش و مهارت بیشتری نیاز دارد و پرریسک‌تر است؛ اما معمولاً سوددهی بهتری دارد.

ریسک سرمایه گذاری در بورس بیشتر است یا طلا؟

با توجه به نتایج به دست آمده از این سال‌ها، ریسک سرمایه گذاری بورس بیشتر است.

2 دیدگاه دربارهٔ «مقایسه سرمایه گذاری بورس و طلا + نکاتی که باید بدانید.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا