وزن ربع سکه بهار آزادی چه‌قدر است؟ - طلاین

وزن ربع سکه بهار آزادی چه‌قدر است؟

5/5 - (1 امتیاز)

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که وزن ربع سکه بهار آزادی چه قدر است؟ سکه‌ها قطعاتی ارزشمند هستند که به­‌طور پررنگی در اقتصاد ما حضور دارند. قطعاتی که پشتوانه ارزی کشورها محسوب می­‌شوند و از همین­‌رو بسیاری از مردم خرید آن را به‌عنوان شکلی از پس‌­انداز یا سرمایه گذاری به ­حساب می­‌آورند. اما شما برای سرمایه­ گذاری بر سکه‌­های طلا نیاز به شناخت این سکه­‌ها و خصوصیات آن خواهید داشت. چرا که هر سکه­ ویژگی­‌های خاص خود را دارد؛ مثل عیار، وزن و سایر ویژگی‌­ها. در اینجا به سراغ ربع سکه بهار آزادی رفته‌­ایم تا درباره یکی از ویژگی‌­های آن یعنی وزن صحبت کنیم.

سکه بهار آزادی چیست؟

سکه­‌ها قطعات فلزی با وزن، عیار، جنس و شکلی مشخص هستند و پشتوانه ارزی کشورها محسوب می­‌شوند. مشخصات فیزیکی سکه­‌ها، بسته به دلایل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در طول دوره­‌های تاریخی متفاوت بوده است. پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، سکه­‌های رسمی حکومت پیشین جای خود را به سکه‌­های بهار آزادی داد. سکه بهار آزادی با همان وزن و عیار سکه پهلوی ضرب شد؛ اما ظاهر آن متفاوت گشت. تولید سکه‌­های بهار آزادی که از نظر قطر دایره و وزن سکه با سکه‌­های پهلوی یکسان بودند، از سال 1358 توسط دولت جمهوری اسلامی آغاز شد.

سکه بهار آزادی چیست؟
سکه بهار آزادی چیست؟

ربع سکه بهار آزادی

اما وقتی که می­گوییم «ربع سکه» به چه نوع سکه­ای اشاره داریم؟

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سکه پارسیان چیست؟ و همه نکاتی که باید درباره آن بدانید
سکه­‌های بهار آزادی را می­‌توان از دو جهت دسته­‌بندی کرد: «طراحی» و «قطع».

  • از نظر طراحی، سکه­‌های بهار آزادی به دو نوع «طرح قدیم» و «طرح جدید یا امامی» تقسیم می­‌شوند.
  • از طرف دیگر این سکه‌­ها از نظر قطع به انواع «ربع»، «نیم»، «تمام»، «دو و نیم» و «پنج» تقسیم می­‌شوند.

پس «ربع سکه» به یکی از انواع سکه بهار آزادی طرح قدیم یا سکه امامی اشاره دارد که از لحاظ قطع با دیگر انواع متفاوت است.

وزن ربع سکه بهار آزادی

هر کدام از انواع سکه‌­ها واجد خصوصیات فیزیکی خاص خود هستند؛ یکی از این خصوصیات «وزن» سکه است. عیار طلای ربع سکه بهار آزادی مانند باقی انواع این سکه­‌ها 900 در 1000 است. اما طبیعی است که این یکسان بودن درباره وزن آن صدق نکند. پس وزن ربع سکه بهار آزادی چند گرم است؟ وزن هر ربع سکه بهار آزادی 2.033 گرم است؛ یعنی برابر با یک­‌چهارم وزن سکه تمام بهار آزادی که وزنی معادل 8 گرم و 133 سوت دارد.

وزن ربع سکه بهار آزادی
وزن ربع سکه بهار آزادی

تفاوت وزن ربع سکه بهار آزادی و ربع سکه امامی

حالا که وزن ربع سکه بهار آزادی را متوجه شده‌­ایم، می‌­توانیم به سراغ وزن ربع سکه امامی برویم. آیا می‌­دانید تفاوت وزنی ربع سکه بهار آزادی و ربع سکه امامی یا طرح جدید چقدر است؟ پاسخ به این سؤال بسیار ساده است؛ ربع سکه بهار آزادی و ربع سکه امامی در وزن و عیار تفاوتی باهم ندارند. در نتیجه وزن هر ربع سکه امامی مثل وزن هر ربع سکه بهار آزادی برابر با 2 گرم و 0.33 سوت است. تفاوت ربع سکه امامی و بهار آزادی تنها در سال تولید و نقش ثبت­‌شده بر آنها است.

عوامل مؤثر بر قیمت ربع سکه بهار آزادی

عیار طلای معامله­‌شده در بازارهای جهانی 24 و عیار سکه بهار آزادی 22 است. با تقسیم عدد 22 بر 24 عدد 0.916 به دست می‌آید و پس از ضرب این عدد در وزن سکه موردنظر (تمام، نیم و ربع بهار آزادی) قیمت واقعی سکه به دست می‌آید.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سکه گرمی چیست؟ چه تفاوتی با دیگر سکه‌ها دارد؟
به عبارت دقیق­‌تر فرمول قیمت سکه بدین صورت محاسبه می­‌شود: (((قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31.1 ) × 0.916 × وزن سکه) + حق ضرب مشخص است که ویژگی­‌هایی چون وزن و عیار نمی­‌توانند نقشی در تغییر قیمت ربع سکه بهار آزادی داشته باشند، چرا که ثابت‌اند. پس عوامل مؤثر بر تغییر قیمت ربع سکه بهار آزادی چیست؟

نوسانات قیمت ربع سکه بهار آزادی

متغیرهایی که موجب نوسان در قیمت ربع سکه بهار آزادی می­شوند، همان عواملی‌­اند که موجب تغییر قیمت انواع دیگر سکه­‌ها هم می­گردند. عواملی مثل قیمت جهانی طلا، قیمت دلار و حباب قیمتی که به‌صورت روزانه این قیمت را تغییر می­‌دهند و از جمله مهم‌­ترین عوامل هستند. از سوی دیگر، عواملی هم‌چون هزینه ضرب سکه توسط بانک مرکزی و کارمزد عرضه سکه در بانک نیز در تغییرات قیمت تأثیرگذارند. هرچند که این ارقام به ندرت تغییر می­‌کنند. هزینه ضرب سکه همواره بین ۵۰۰۰ تومان تا ۷۰۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شود.

قیمت ربع سکه بهار آزادی
قیمت ربع سکه بهار آزادی

افزایش میزان تقاضا نیز می­‌تواند موجب تغییراتی در قیمت ربع سکه بهار آزادی شود. مثل افزایش تقاضا در برخی ایام سال مانند روزهای پایانی سال یا دیگر مناسبات که باعث افزایش قیمت سکه از طریق حباب قیمتی می‌­شود. قیمت ربع سکه امامی نیز مانند ربع سکه بهار آزادی تعیین می­‌شود. با این‌همه به دلیل تقاضای بیشتر مردم برای خرید سکه‌­های جدیدتر، قیمت سکه­‌های امامی در بازار بیشتر از سکه­‌های بهار آزادی طرح قدیم است.

نتیجه­‌گیری:

اهمیت سکه­‌ها بر ما پوشیده نیست. سکه­‌های بهار آزادی یکی از انواع سکه‌­ها هستند که از جمله راهکارهای اصلی سرمایه­‌گذاری و پس­‌انداز ایمن به حساب می­‌آیند. در این میان، با توجه به افزایش قیمت طلا و سکه­‌ها، ربع سکه­‌های بهار آزادی متقاضیان بسیاری را به خود جلب کرده­ است. همین موضوع ویژگی­‌های ربع سکه را پراهمیت می‌­گرداند. ویژگی­‌هایی مثل وزن و دیگر خصوصیات فیزیکی آن را که وجه تمایز آن از دیگر انواع سکه است.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سکه طرح جدید چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

وزن هر ربع سکه­ عددی استاندارد و برابر با دیگر ربع سکه­‌های بهار آزادی است: وزنی معادل با 2 گرم و 0.033 سوت. همچنین هیچ تفاوت وزنی­‌ای بین ربع سکه بهار آزادی و ربع سکه امامی وجود ندارد. شما کدام سکه را برای سرمایه­ گذاری انتخاب می­‌کنید؟

طلاین سامانه­ ای با محیطی ساده و قابل استفاده برای تمام افراد است تا سرمایه­ گذاری طلا را برای افراد با هر سطحی از توانایی مالی فراهم کند. شما هم می‌توانید به سادگی در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری در طلا کنید.

سوالات متداول:

وزن ربع سکه بهار آزادی چند گرم است؟

وزن هر ربع سکه بهار آزادی 2.033 گرم است.

وزن ربع سکه بهار آزادی بیشتر است یا ربع سکه امامی؟

ربع سکه بهار آزادی و ربع سکه امامی از نظر عیار و وزن دقیقاً مشابه یکدیگرند. در نتیجه این دو سکه وزنی برابر دارند.

وزن ربع سکه بهار آزادی به چه عواملی بستگی دارد؟

وزن ربع سکه بهار آزادی مقداری استاندارد و قراردادی است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام به ضرب آن می­کند. در نتیجه وزن آن ثابت و برابر با 2.033 گرم است.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *