پلمپ سکه چیست؟ سکه پلمپ و باز چه فرقی دارد؟

وکیوم یا پلمپ سکه چیست؟
3.4/5 - (11 امتیاز)

در هنگام خرید سکه، ممکن است شما هم با سکه پلمپ شده، مواجه شده باشید و این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که پلمپ سکه چیست و چرا سکه‌ها را پلمپ می‌کنند؟

قبل از بررسی کامل این مبحث و توضیح کامل راجع به آن، باید بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد. وکیوم سکه تغییری در سکه‌ها ایجاد نمی‌کند. همچنین هیچ تأثیری بر ارزش و قیمت آن ندارد. پس می‌توان گفت، نیازی نیست که شما در هنگام خرید، با این تفکر که سکه پلمپ شده بهتر است، به دنبال آن باشید. پلمپ سکه تنها یک قرارداد بین صرافی‌ها و فروشندگان سکه به‌حساب می‌آید که البته همه در این راستا فعالیت نمی‌کنند.

ما در ادامه به علت پلمپ کردن سکه‌ها به‌صورت کامل می‌پردازیم و شما را در راستای خرید سکه وکیوم شده و باز، راهنمایی خواهیم کرد. همچنین به این سؤال پاسخ می‌دهیم که اگر پلمپ سکه باز شود چه اتفاقی می‌افتد. پس در ادامه همراه ما باشید.

پلمپ (وکیوم) سکه چیست؟

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چرا برخی سکه‌ها پلمپ شده است و برخی دیگر این‌گونه نیستند. باید بگوییم که این موضوع به 20 سال پیش بازمی‌گردد. در ابتدا صرافان معتبر هنگام فروش سکه‌های خود، به همراه سکه کارت ویزیت خود را به خریدار می‌دادند. دلیل این کار این بود که از این طریق، اعتبار خود را بالاتر ببرند که این کارت ویزیت به‌عنوان فاکتور سکه به‌حساب می‌آمد.

پس از گذشت زمان، تصمیم صرافی‌ها بر این شد که کارت ویزیت خود را به سکه‌ای که عرضه می‌کنند، پرس كنند. اسم این کار را وکیوم سکه گذاشتند. همچنین برای به فروش‌رفتن سکه‌های جدید، اعلام کردند که سکه‌های بدون وکیوم، فاقد اعتبار هستند. به بیانی دیگر، مهم‌ترین علت وکیوم کردن سکه‌ها به‌نوعی تبلیغ برند فروشنده یا آن واحد صنفی محسوب می‌شود؛ زیرا توانستند از آن به‌عنوان کارت تبلیغاتی استفاده کنند. همچنین بسته‌بندی سکه یا همان پلمپ سکه، باید تنها جنبه تبلیغاتی داشته باشد و این موضوع نشان‌دهنده ارزش و اعتبار آن نیست. البته گفته می‌شود که این اقدام می‌تواند باعث ایجاد فساد در خریدوفروش سکه شود.

گفته می‌شود معامله در بازار سکه فوت‌وفن خاصی دارد که یکی از این ترفند‌ها، وکیوم سکه است. در قیمت‌گذاری سکه وکیوم شده و غیر وکیوم نباید تفاوتی قائل شد که متأسفانه شرایطی بر خلاف این موضوع در بازار حاکم است. اگر هنوز انواع سکه در بازار ایران را نمی‌شناسید این نوشته را بخوانید: انواع سکه چیست؟

فرق سکه پلمپ شده و باز تنها در داشتن وکیوم آن‌ها است و تفاوتی در ارزش‌ آن‌ها ندارد

پلمپ سکه چه تأثیر بر قیمت آن دارد؟

در خریدوفروش سکه هیچ تفاوت قیمتی بین سکه پلمپ شده و سکه باز نیست. موضوع اصلی عیار سکه است و وکیوم سکه سبب گران‌تر یا ارزان‌تر شدن آن نمی‌شود. اما همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، در بازار قیمت‌گذاری سکه‌ها متفاوت انجام می‌شود. قیمت سکه وکیوم شده در بازار 100 تا 200 هزار تومان یا حتی بیشتر، کمتر از سکه غیر وکیوم شده است. در این راستا فروشندگان سکه، خود را نسبت به خرید سکه‌های باز بی‌میل نشان می‌دهند و با این کار تاحدامکان از قیمت خرید آن کم می‌کنند.

تفاوت قیمت سکه وکیوم شده با دیگر سکه‌ها

سکه وکیوم بخریم یا باز شده؟

هیچ تفاوتی بین سکه باز و بسته‌بندی‌شده از نظر اتحادیه طلا و جواهر وجود ندارد. صرفاً زمانی که سکه وکیوم دار می‌شود، هولوگرام متناسب با پروانه کسب آن واحد، بر روی آن درج می‌شود. به بیانی دیگر وکیوم سکه به دلیل افزایش امنیت و همچنین مشخص‌شدن شناسنامه آن سکه است. اما این موضوع به این معنا نیست که سکه باز معتبر نیست؛ بلکه اگر سکه باز را هم از واحد‌های معتبر تهیه نمایید، به میزان سکه پلمپ شده معتبر خواهد بود.

همچنین گفته می‌شود اگر سکه باز باشد، می‌توان آن را از سکه تقلبی تشخیص داد. پس بیشتر توصیه می‌شود سکه باز تهیه نمایند البته از واحد‌های دارای مجوز. از سوی دیگر برای واحد‌های صنفی این اجبار وجود دارد که برای فروش سکه پلمپ شده، باید دارای مجوز باشند. پس وکیوم سکه با هولوگرام آن، تضمینی بر واقعی بودن آن است.

برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید: کدام سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

تفاوتی ندارد که سکه پلمپ می‌خرید یا باز شده!

اگر پلمپ سکه باز شود چه می‌شود؟

برخی فروشندگان مدعی بر این هستند که اگر پلمپ سکه باز شود، مسئولیتی در قبال آن ندارند و به‌گونه‌ای آن سکه را قبول ندارند. اما این رفتار اشتباهی برداشت می‌شود و اگر پلمپ سکه باز شود نباید فرقی گذاشته شود. پس جای نگرانی نیست.

اگر پلمپ سکه باز شود

کلام آخر

بنا بر مطالبی که بیان شد، توصیه می‌شود تنها به دلیل اعتبار سکه وکیوم شده به سراغ آن نروید؛ زیرا هر دو سکه باز و بسته‌بندی‌شده به یک مقدار اعتبار دارند. همچنین نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر توصیه می‌کند در راستان امکان تشخیص تقلبی بودن سکه، مردم به سراغ خرید سکه‌های باز بروند و آن را از واحد‌های دارای جواز کسب تهیه نمایند.

 علاوه بر اینها، به‌خاطر داشته باشید این تصور که وکیوم سکه باعث اعتبار بیشتر آن می‌شود، تفکر صحیحی نیست و در معاملات تفاوتی بین دو سکه وجود ندارد؛ اما همچنان تعدادی از صرافی‌ها هنگام خرید سکه بدون وکیوم، مبلغی را از آن کسر می‌کنند.

همچنین نگران باز شدن پلمپ سکه نباشید؛ زیرا تفاوتی بین سکه وکیوم دار و بدون وکیوم وجود ندارد و صرفاً پلمپ سکه باعث می‌شود مردم احساس کنند خرید بااعتبار تري انجام داده‌اند.

سؤالات متداول:

سکه بدون پلمپ از اعتبار کمتری برخوردار است؟

خیر. سکه بدون وکیوم نیز به‌اندازه سکه وکیوم شده معتبر است و روند پلمپ کردن آن تأثیری بر ارزش و اعتبار آن ندارد و صرفاً نوعی تبلیغات برای فروشنده به‌حساب می‌آید. همچنین وکیوم سکه به‌منظور شناسنامه آن سکه است.

سکه‌های وکیوم شده و باز چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟

سکه‌ها بنا بر مشخصاتشان مثل وزن و عیارشان قیمت‌گذاری می‌شوند؛ البته مرجع اصلی قیمت‌گذاری روی هر نوع سکه، بانک مرکزی هر کشور است که تعیین‌کننده قیمت نهایی، مالیت ارزش بر افزوده و حق ضرب هر نوع سکه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا