اسپرد طلا چیست؟ همه چیز درباره نحوه محاسبه اسپرد

همه چیز درباره اسپرد طلا
امتیاز دهید

اسپرد طلا یکی از اصطلاحات بازار طلا است. یک تریدر یا سرمایه‌گذار حرفه‌ای در بازارهای مالی، باید به خوبی با مفهوم اسپرد آشنا باشد. بسیاری از اشتباهات در معامله طلا، به ندانستن پاسخ دقیق این سؤال خلاصه می‌شود: «اسپرد طلا چیست؟». اسپرد طلا در واقع یک اختلاف قیمت میان قیمت فروش و قیمت خرید (اختلاف قیمت ask و bid) در یک زمان ثابت است. 

البته مفهوم اسپرد به همین سادگی هم نیست؛ ولی نحوه محاسبه اسپرد طلا پس از شناخت مفهوم دقیق این اصطلاح، کار ساده‌ای خواهد بود. اگر شما هم سهام طلا با نماد XAU را خرید و فروش می‌کنید، این مطلب را از دست ندهید. در ادامه قصد داریم با زبان ساده و در عین حال حرفه‌ای و کاربردی، به این موضوع بپردازیم.

تعریف اسپرد طلا چیست؟

اسپرد (Gold Spread): اسپرد طلا اختلاف قیمت خرید و فروش طلا در بازار‌های معاملاتی است. در واقع اسپرد طلا، یک هزینه بابت معامله نماد طلا تعریف می‌شود.

برای بررسی تخصصی‌تر اسپرد طلا در بروکرها و بازار طلای جهانی باید به خوبی با مفهوم قیمت ask و قیمت bid آشنا شوید:

  • مفهوم بید: در بازار فارکس، قیمت بید نشان می‌دهد که هر نماد با چه قیمتی قابل فروش است. 
  • مفهوم اسک: از طرفی، قیمت اسک نشان‌دهنده قیمتی است که می‌توانید نماد مدنظر را خریداری کنید. 

همواره قیمت اسک از قیمت بید بیشتر است و این اختلاف قیمتی، همان spread است. اسپرد در نمادهای دیگر از جمله اسپرد شمش طلا هم مفهوم مشابهی دارد.

 اسپرد طلا چیست

نحوه محاسبه اسپرد طلا 

در محاسبه اسپرد طلا، باید قیمت خرید طلا را از قیمت فروش آن کم کنید. با یک مثال، مفهوم اسک (قیمت خرید طلا)، بید (قیمت فروش طلا) و اسپرد طلا (تفاوت قیمت خرید و فروش طلا) را بهتر متوجه خواهید شد:

 فرض کنید قیمت نماد طلا در فارکس به صورت bid: 1906.42 و ask: 1906.56 تعریف شده باشد. محاسبه اسپرد طلا، به سادگی انجام یک تفریق بین دو عدد 1906.56 و 1906.42 است. حاصل عدد کوچک 0.14 خواهد بود. اگر در یک زمان معین، مقداری طلا بفروشید، به میزان ۰.۱۴ پول کمتری نسبت به قیمت خرید دریافت می‌کنید.

نحوه محاسبه اسپرد طلا 

انواع اسپرد طلا چیست؟

شاید توقع مواجهه با تنوع اسپردهای طلا را نداشتید ولی واقعیت این است که اسپرد طلا سه نوع متفاوت دارد. ثابت، متغیر و صفر، انواع مختلف اسپرد طلا هستند. شاید حدس بزنید که منظور از هر کدام چیست ولی این که هر نوع اسپرد برای چه نوع معامله‌هایی مناسب‌تر است، نکته‌ای کاربردی محسوب می‌شود. 

  • اسپرد متغیر: رایج‌ترین نوع اسپرد طلا در بروکرهای مختلف، همین اسپرد متغیر است. اسپرد متغیر، تحلیل بازار را کمی سخت‌تر می‌کند ولی زمینه‌ساز سودهای بزرگتر است. 
  • اسپرد ثابت: معامله با اسپرد ثابت، ریسک خرید و فروش را کمتر و تحلیل بازار را ساده‌تر می‌کند. از آنجا که حجم معامله نماد طلا زیاد و نسبتاً نوسانی است، اصولاً اسپرد ثابتی برای طلا وجود ندارد.
  • اسپرد صفر: زمانی که قیمت خرید و فروش طلا یکسان باشد، اسپرد صفر است. برخی از بروکرها که در ادامه ذکر می‌شوند، گاهی میزان اسپرد را به صفر می‌رسانند تا فرصت جذابی برای معامله طلا فراهم شود.

در شکل زیر، قسمت قهوه‌ای نشان‌دهنده میزان اسپرد است. نمودار بالا اسپرد ثابت و نمودار پایین اسپرد متغیر دارد. با این شکل به خوبی متوجه نحوه ثبات یا تغییر میزان اسپرد خواهید شد:

انواع اسپرد طلا

آیا اسپرد طلا زیاد است؟

اگر اهل معامله در نمادهای مختلف باشید، حتماً با این پرسش مواجه می‌شوید که اسپرد طلا حدوداً چقدر است. واقعیت این است که تنوع زیادی در میزان اسپرد طلا وجود دارد ولی در کل، نماد طلا جزو نمادها با اسپرد پایین است. هر چه یک نماد نقدشوندگی بالا و نوسان کمتری داشته باشد، اسپرد کمتری هم دارد‌. طلا هم با نقدشوندگی بالا و نوسان قیمت کم، اصولاً اسپرد کمی دارد. هرچند در برخی بروکرها مثل آ مارکتس و آلپاری، اسپرد طلا کم نیست.

چرا اسپرد طلا وجود دارد؟

اسپرد، یکی از روش‌های کسب درآمد بروکرها یا همان کارگزاری‌های فارکس است. همانطور که صرافی‌ها، طلا فروش‌ها و مشاغلی از این قبیل، برای خرید و فروش یک کالا دو قیمت متفاوت دارند تا از معامله به سود برسند، بروکرها هم روی قیمت طلا، اسپرد اعمال می‌کنند. اسپرد در کنار کمیسیون، دو راه اصلی بروکرها برای کسب درآمد است. البته کمیسیون یک درصد ثابت است که روی قیمت معامله اعمال می‌شود ولی اسپرد یک تفاوت قیمتی بین خرید و فروش بدون توجه به حجم معامله است.

معرفی اسپرد طلا در بروکرها

حتماً تا اینجای بحث، با این سؤال مواجه شده‌اید که قیمت اسپرد طلا در همه بروکرها یکسان است یا خیر. پاسخ به این سؤال، خیر است! اسپرد در هر بروکر، میزان متفاوتی دارد. حتی در هر بروکر هم بسته به این که چه حساب کاربری (معمولی، VIP یا هر نوع حسابی که بروکر تعریف کند) داشته باشید، اسپرد متفاوتی دارد‌. به دلیل این تنوع و همچنین نوسان قیمتی نماد طلا، پلتفرم‌های معاملاتی به صورت خودکار و لحظه‌ای، اسپرد را برای شما محاسبه می‌کنند‌.

اما یک نکته بسیار مهم برای انتخاب بروکر: برخی بروکرها با دریافت کمیسیون پایین، ممکن است شما را جذب کنند. دقت کنید که ممکن است کمیسیون پایین ولی اسپرد بالا باشد! در زمان بررسی بروکرها، حتماً علاوه بر کمیسیون، میانگین اسپرد را هم بررسی کنید تا بیش از حد بالا نباشد. ممکن است یک تریدر مبتدی، در این مورد دچار اشتباه شود. در ادامه به طور خلاصه چند بروکر محبوب از لیست بهترین بروکر طلا در ایران را از نظر اسپرد طلا بررسی می‌کنیم.

اسپرد طلا در بروکرها

اسپرد طلا در آ مارکتس

میزان اسپرد طلا در بروکر آ مارکتس به طور میانگین بین ۱۲ تا ۶۰ پیپ در حساب‌های مختلف است. برای کاربران دارای حساب استاندارد آمار کتس در پلتفرم متاتریدر ۴ اسپرد بیشتری نسبت به متاتریدر ۵ تعریف می‌شود ولی سایر حساب‌ها این تفاوت اسپرد را ندارند. همچنین این بروکر اکانتی با نام فیکس تعریف کرده است که اسپرد ثابت ۶۰ پیپ را برای طلا دارد.

اسپرد طلا در ارانته

ارانته نسبتاً اسپرد کمتری را روی نماد طلا اعمال می‌کند. میانگین اسپرد طلا در این بروکر از ۰ پیپ در حساب‌های Tailor made تا ۲.۷ در حساب‌های استاندارد میانگین‌گیری شده است. برای هر نوع حساب کاربری هم یک حداقل میزان اسپرد وجود دارد که اسپرد طلا از آن میزان کمتر نخواهد بود. در کل میان بروکرهای مختلف، ارانته جزو بهترین‌ها برای معامله طلا است.

اسپرد طلا در آلپاری

آلپاری هم از آن دسته بروکرها است که پیشنهاد جذاب اسپرد طلا معادل صفر را به کاربرانش ارائه می‌دهد. از ۰ پیپ تا ۵۰ پیپ، بازه قیمتی اسپرد طلا در این بروکر متفاوت است هر چند میانگین بین ۱۳ و ۵۰ است. در حساب‌های ECN  و pro ECN حد پایینی برای اسپرد طلا تعریف نکرده‌اند و ممکن است بتوانید با اسپرد صفر معامله کنید.

اسپرد طلا در لایت فارکس یا لایت فایننس

لایت فایننس یا همان لایت فارکس سابق، معامله طلا را با دو نماد مختلف XAU/USD و XAU/EUR پشتیبانی می‌کند که هر نماد میزان اسپرد متفاوتی دارد. اسپرد طلا در نماد XAUEUR  به طور میانگین کمتر از نماد XAU/USD است. از ۰.۸ تا ۵.۹ پیپ، میزان اسپرد طلا در لایت فایننس متفاوت و البته پایین است.

اسپرد طلا در ویندزور

بروکر ویندزور، اسپرد صفر ندارد ولی در کل میانگین اسپرد طلای بسیار کمی دارد. از ۰.۱ تا ۰.۲۵ پیپ، میزان اسپرد طلا در اکانت‌های مختلف ویندزور متفاوت خواهد بود. با در نظر گرفتن کمیسیون دریافتی، ویندزور می‌تواند یکی از بهترین بروکرهای برای معامله طلا باشد.

مروری بر اسپرد طلا 

همانطور که در بازار، فروشنده‌ها قیمت متفاوتی برای خرید و فروش کالا دارند تا به سود برسند، در بازارهای مالی هم تفاوت قیمت وجود دارد. تفاوت قیمت خرید و فروش یا بید و اسک، معادل اسپرد طلا است. اسپرد طلا در هر بروکر، هر زمان و حتی هر پلتفرم و نماد معاملاتی طلا، متغیر است. برای ترید طلا، باید به خوبی این تفاوت قیمت را بشناسید و در زمان مناسب از طریق بروکر مناسب معامله کنید. ویندزور، ارانته و لایت فایننس از بهترین بروکرها با اسپرد طلای پایین هستند.

سؤالات متداول:

اسپرد طلا ثابت بهتر است یا متغیر؟

اگر حجم معاملات بالایی دارید و با دقت مداوم بازار را پیگیری می‌کنید، اسپرد متغیر برای شما بهتر است. اسپرد ثابت ریسک کمتر و تحلیل ساده‌تری دارد.

واید شدن اسپرد طلا به چه معناست؟

واید شدن به معنای بزرگتر شدن اختلاف قیمت خرید و فروش است. پس زمانی که اسپرد طلا بالا برود، در اصطلاح می‌گویند که اسپرد واید شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا