راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره - طلاین

راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره

5/5 - (1 امتیاز)

در این راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره همراه ما باشید. این روزها سرمایه گذاری به یکی از مهم‌ترین امور جوامع تبدیل شده است. انبوه اتفاقات و دگرگونی‌ها موجب شده تا اقتصاد جهانی هرروز دستخوش تغییر شود. در چنین نوساناتی، مردم پیش از گذشته با مسئله سرمایه گذاری و تلاش برای حفظ دارایی خود روبه‌رو می‌شوند. سرمایه گذاری روی طلا از دیرباز وجود داشته و حتی می‌توان ادعا کرد که تبدیل به یک سنت شده است؛ سنتی که بر پایه‌های مادی محکمی استوار است. طلا از گذشته تا به امروز پشتوانه ارزی کشورها و حکومت‌ها به حساب آمده و همیشه ارزش بسیاری در جوامع مختلف داشته است. خرید طلا در اشکال جواهر و سکه و شمش‌ها تأکیدی بر این نکته است که چطور افراد بسیاری به دنبال تبدیل پول خود به این قطعات ارزشمند هستند. سرمایه گذاری روی طلا یکی از کم‌ریسک‌ترین و بهترین سرمایه گذاری‌ها شناخته می‌شود؛ از قابلیت نقدشوندگی بالا گرفته تا آسان بودن نگهداری از آن و مطرح بودنش به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای امن تا ریسک سرمایه گذاری کمتر نسب به دلار و دیگر ارزها، همگی مزایای این قطعات درخشان به حساب می‌آیند. اما علاوه بر طلا، فلز دیگری نیز همیشه توجه بشر را به خود جلب کرده است: نقره! معمولاً افراد اندکی به سراغ سرمایه گذاری در نقره می‌روند؛ اما این فلز نیز در کنار طلا، همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده است و این اهمیت اگر امروزه بیشتر نشده باشد، کمتر نیز نشده است. در این نوشته به سراغ راهنمای سرمایه گذاری در نقره و طلا رفته‌ایم تا با مزایا و تفاوت‌های این دو فلز برای سرمایه گذاری آشنا شویم.

وضعیت سرمایه گذاری روی نقره در ایران

اگر به سراغ سبد سرمایه گذاری مردم در جهان برویم، خواهیم دید که سرمایه گذاری روی نقره پس از طلا رتبه دوم سرمایه گذاری بین فلزات گران‌بها را از آن خود کرده است؛ اما در بین سرمایه‌گذاران ایرانی این‌طور نیست. دلیل این موضوع شاید عادت به سرمایه گذاری روی طلا باشد؛ شاید هم اطلاع نداشتن سرمایه‌گذاران ایرانی از ارزش و قابلیت‌های فلز نقره است که نقش اصلی را برعهده دارد.

سرمایه گذاری روی نقره در ایران
سرمایه گذاری روی نقره در ایران

چرا سرمایه گذاری روی نقره؟ تفاوت نقره و طلا در چیست؟

نقره مزیت‌های خاصی دارد که آن را برای سرمایه گذاری در موارد خاص بسیار حائز اهمیت می‌کند. اهمیتی که به نظر می‌رسد در دیگر کشورها بیشتر درک شده است. برای یافتن این پرسش که سرمایه گذاری در نقره چه مزایایی دارد، باید با راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره همراه باشید و تفاوت‌های این فلز را با رقیب اصلی‌اش، یعنی طلا را درک کنید.

کاربرد صنعتی

نقره در بسیاری از چیزهایی که فکرش را نمی‌کنید حضور دارد! شاید تا امروز تصور می‌کردید که نقره تنها در جواهرات و بعضی از ظروف خاص حضور دارد؛ اما بیشترین مصرف نقره در صنعت است. بسیاری از وسایل الکترونیک، وسایل پزشکی، باتری‌ها و حتی پنل‌های خورشیدی شامل نقره می‌شوند. در واقع قسمت بزرگی از صنعت کنونی بدون نقره قابل‌تصور نیست. دقیقاً همین‌جاست که اهمیت نقره برای ما روشن می‌شود.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  سرمایه گذاری در بازار طلا؛ مزایا، معایب و ایده‌های سرمایه گذاری طلا
تقاضای صنعت برای نقره به صورت چشمگیری روبه افزایش است؛ به‌طوری که امروزه بیش از ۵۰ درصد از کاربرد نقره مربوط به صنعت است. این درحالی است که این رقم برای طلا بسیاری کمتر و نزدیک به ۱۰ درصد است و این فلز گران‌بها معمولاً کاربردهای غیرصنعتی دارد. با توجه به کاربردهای نقره در صنعت، می‌توان درک کرد که ارزش این فلز در دوره‌های ثبات اقتصادی و رشد صنعتی بسیار زیاد می‌شود.

نسبت با تورم

شاید یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره باید به آن بپردازد، مسئله تورم است؛  چرا که یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های سرمایه‌گذاران تورم است. تورم یکی از عوامل اصلی‌ای است که می‌تواند شما را مجاب به سرمایه گذاری گرداند. اما نسبت طلا و نقره با تورم چیست؟ طلا، پوشش ریسک بسیار خوبی دارد. سرمایه گذاری روی این فلز می‌تواند سرمایه شما را در برابر تورم حفظ کند. با افزایش تورم و آشفتگی بازار، تقاضا برای طلا بسیار افزایش می‌یابد. در کشورهایی که اقتصاد آنها درگیر تورم است، بسیاری از مردم رو به سرمایه گذاری در طلا می‌آورند. هرچند که همبستگی تورم با نقره مثل همبستگی آن با طلا نیست؛ اما همچنان همبستگی بالایی محسوب می‌شود. نقره به دلیل ویژگی‌های طبیعی و خاص خود، تا حدی از گزند افت ارزش در مواقع تورم در امان است. در واقع اینجا هم نسبت نقره و صنعت است که به کمک این فلز می‌آید و سرمایه گذاری روی نقره را تبدیل به گزینه‌ای معقول می‌کند. درست است که در هنگام تورم، تقاضای صنعتی برای نقره کاهش پیدا می‌کند اما به دلیل معقول بودن سرمایه گذاری روی نقره‌ای که حالا ارزان شده است، سرمایه‌گذاران جلوی افت ارزش را می‌گیرند. طبیعتاً در زمان‌هایی که تورم پایین باشد این مسئله برعکس می‌شود و تقاضای بخش صنعتی موجب افزایش ارزش این فلز خواهد شد. با اینهمه، بسیاری از تحلیلگران سرمایه گذاری روی نقره را در مواقع شکوفایی اقتصادی پیشنهاد می‌کنند؛ چرا که احتمالا سود بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

نوسان قیمت

قیمت نقره با رشد اقتصادی افزایش می‌یابد و درعین‌حال سرمایه گذاری امنی برای روزهای سخت اقتصادی است؛ در نتیجه نقره در نسبت با طلا ثبات قیمتی بالاتری دارد. البته باید دقت کرد که این ثبات قیمت عموماً در بازه‌های بلندمدت دیده می‌شود. در بازه‌های کوتاه‌مدت قیمت نقره نوسانات بسیار زیادی را تجربه می‌کند و ازاین‌جهت شاید مناسب سرمایه گذاری برای اهداف کوتاه‌مدت نباشد.

مزایای نقره

اقتصاد یک دستگاه یکپارچه و ارگانیک است؛ به این معنی که هر تغییری در آن و اجزایش، دیگر عناصر موجود را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال بالارفتن قیمت نفت در جهان می‌تواند قیمت طلا را نیز افزایش دهد و با بالارفتن قیمت طلا شاید شاهد افزایش قیمت گندم باشیم.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  با سرمایه گذاری طلا در بانک بیشتر آشنا شوید.
طبیعتاً نقره نیز به عنوان یکی از عناصر موجود در اقتصاد، تحت‌تأثیر نوسان قیمت دیگر اجزا قرار دارد؛ اما این به این معنی نیست که میزان تغییر آن دقیقاً مشابه دیگر عناصر است. یکی از نکات حائز اهمیت درباره نقره، عدم حضور حباب قیمتی‌ای است که عموماً قیمت طلا را دستخوش تغییر می‌کند. حباب قیمتی به طور ساده، مجموع عواملی است که سبب می‌شود طلا با قیمتی متفاوت از ارزش ذاتی‌اش در بازار معامله شود. از سوی دیگر، قیمت نقره در مقایسه با طلا بسیار پائین است؛ بنابراین شما با مبلغ بسیار پایین‌تری می‌توانید شروع به سرمایه گذاری کنید. این موضوع ریسک سرمایه گذاری روی نقره را بسیار کم می‌کند. و آخرین نکته درباره ویژگی‌های نقره در «راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره» این‌ است که بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که انبارهای ذخیره نقره در راه‌اند. با افزایش تقاضای نقره از سوی بخش صنعتی،‌ ممکن است دولت‌ها به سمت ذخیره‌سازی نقره پیش بروند. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت نقره به دلیل این تقاضا دوباره افزایش قابل‌توجهی را تجربه خواهد کرد.

سرمایه گذاری روی طلا یا نقره؟

چرا به یک راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره احتیاج داریم؟ طلا و نقره همیشه به‌عنوان سرمایه گذاری‌هایی برای فرار از تورم و بحران‌های اقتصادی کاربرد داشته‌اند. ارزهای دولتی همیشه تحت‌تأثیر سیاست‌های پولی و مالی قرار دارند؛ در نتیجه سرمایه گذاری رو آنها در بحران‌های بزرگ، عملی سرشار از ریسک خواهد بود. درعین‌حال، عرضه نقره و طلا نسبتاً مستقل از دولت اتفاق می‌افتد و تأثیر کمتری از سیاست‌های مالی می‌پذیرد. ارزش ارزهای فیات یا همان پول‌های بدون پشتوانه‌ای که هر روز با آنها مواجه هستیم، به قدرت دولت‌ها برای تضمین ارزش آنها وابسته است. همین امر سبب شده تا در زمان بحران‌های سیاسی و اقتصادی، این ارزها دچار نوسانات زیادی شوند و بسیاری از سرمایه‌گذاران رو به طلا و نقره بیاورند. اما کدام یک از آنها سرمایه گذاری مناسب‌تری است؟ طلا یا نقره.

سرمایه گذاری در طلا یا نقره
سرمایه گذاری در طلا یا نقره

احتمالاً پاسخ بسیاری از افراد «طلا» خواهد بود؛ اما عجله نکنید. همانطور که در این متن نیز اشاره شد، هم نقره و هم طلا دارایی‌هایی باارزش به‌حساب می‌آیند؛ اما ارزش آنها در مواقع گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. به زبان ساده‌تر، ریسک سرمایه گذاری در طلا و نقره بسته به شرایط اقتصادی و دورنمای جوامع دستخوش تغییر می‌شود. اگرچه مردم هر دو فلز را به‌عنوان دارایی‌های باارزش تلقی می‌کنند اما باید توجه داشت که بین ارزش طلا و ارزش نقره، تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد. نقره در درجه اول به‌خاطر استفاده صنعتی ارزش زیادی دارد. درحالی که طلا این‌گونه نیست. از طرف دیگر طلا به‌شدت تحت‌تاثیر عوامل پولی مانند تورم یا نرخ بهره قرار می‌گیرد اما نقره این گونه نیست. بنابراین در هنگام تحلیل شرایط نمی‌توان این دو فلز را در یک رده قرار داد و باید به‌صورت مجزا در نظر گرفته شوند.

شاید به این محتوا هم نیاز داشته باشید:  بهترین روش سرمایه گذاری طلا را بشناسید.
اگرچه طلا و نقره در بحران‌ها سرمایه گذاری امنی به حساب می‌آیند، اما نمی‌توان مطمئن بود که کدامیک بر دیگری برتری دارد.گاهی طلا نقش سرمایه گذاری امن را ایفا می‌کند و گاهی نقره.

سرمایه گذاری در طلا
سرمایه گذاری در طلا

در مجموع می‌توان به این نتیجه رسید که سوددهی سرمایه گذاری در طلا یا نقره، به بحران‌های اقتصادی و سیاسی، واکنش سرمایه‌گذاران و نگاه جامعه به آینده بستگی دارد. اگر چشم‌انداز جامعه نسبت به شکوفایی صنعت در آینده‌ای نزدیک مثبت باشد، سرمایه گذاری در نقره می‌تواند بسیار سودمند باشد. در عین‌حال اگر امید چندانی به اقتصاد جهانی نباشد، سرمایه گذاری در طلا می‌تواند مزیت‌های بیشتری را ارائه کند. از سوی دیگر، اگر اقتصاد داخلی درگیر تورم باشد، سرمایه گذاری روی طلا مناسب‌تر به‌نظر می‌رسد چرا که قدرت نقدشوندگی بالایی دارد؛ اما اگر اقتصاد به تدریج در حال عبور از تورم و وارد شدن به رونق باشد، احتمالا بخش‌های صنعتی جوامع نیز شروع به کار کرده و تقاضا برای نقره افزایش پیدا خواهد کرد.

چگونه روی نقره سرمایه گذاری کنیم؟

بعد از آنکه مزایا و معایب سرمایه گذاری روی نقره را مرور کردید و احتمالاً تصمیم به سرمایه گذاری روی این فلز درخشان گرفتید، چند راه برای خرید آن پیش روی خود می‌بینید.

  • اولین راهکار خرید نقره خام است که توسط بسیاری از فروشندگان این محصول به صورت فیزیکی و مجازی انجام می‌شود.
  • دومین راهکار که محبوب‌ترین نیز هست، خرید شمش نقره است. شمش‌های نقره در اندازه و وزن‌های مختلفی توسط فروشندگان عرضه می‌شوند.
  • سومین راهکار، سرمایه گذاری روی خرید سهام شرکت‌های معدن نقره است.

جمع‌بندی

سرمایه گذاری در طلا و نقره از محبوب‌ترین اشکال سرمایه گذاری در جهان بشمار می‌رود. این فلزات درخشان، از دیرباز منابع قابل اعتمادی برای حفظ ارزش بوده‌اند؛ چرا که در شرایط بد اقتصادی نیز توانسته‌اند ارزش خود را حفظ و حتی افزایش دهند. نقره و طلا بسته به شرایط اقتصادی، می‌توانند سرمایه گذاری‌های معقولی باشند. ما در این نوشته تلاش کردیم تا رابطه آنها با اقتصاد و شرایط درگیر دیگر را بررسی کنیم.‌ راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره به شما کمک خواهد کرد که از میان این دو فلز یکی و یا شاید هم هر دو را برای سرمایه گذاری مناسب انتخاب کنید.

سوالات متداول:

چگونه روی نقره سرمایه گذاری کنیم؟

شما می‌توانید با خرید نقره، چه در شکل خام و چه در شکل شمش نقره اقدام به سرمایه گذاری در نقره کنید.

آیا نقره برای سرمایه گذاری مناسب است؟

سرمایه گذاری روی نقره بسیار وابسته با شرایط اقتصادی است. با اینهمه، سرمایه گذاری در نقره، خصوصا در دوران رونق اقتصادی، عملی معقول به‌نظر می‌رسد.

طلاین بلاگ

آخرین اخبار و آموزش‌های مربوط به بازار طلا در داخل ایران و سراسر جهان را به سادگی و از طریق وبلاگ سامانه خرید و فروش آنلاین طلای طلاین در اختیار داشته باشید. در وبلاگ طلاین می‌توانید از بهترین آموزش‌ها در زمینه سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش طلا بهره‌مند شوید

 

خرید و فروش آنلاین طلا

طلاین یک داشبورد همه فن حریف برای شماست که به سادگی می‌توانید در آن عضو شوید و با خیال آسوده سرمایه خود را به شمش تبدیل کنید. این سرمایه گذاری برای شما حداقل ریسک و هزینه را خواهد داشت و جلوی آنکه ارزش پول شما به دلیل تورم از دست برود را خواهد گرفت. به سادگی می‌توانید در داشبورد آنلاین طلاین عضو شوید و با بهترین قیمت و کمترین کارمزد اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش طلا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *