چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟ نرخ سود طلا فروش چه‌قدر است؟ - طلاین

چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟ نرخ سود طلا فروش چه‌قدر است؟

چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟
3.4/5 - (13 امتیاز)

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟ زمانی که از طلا فروشی النگو، سرویس یا هر زیورآلات طلای دیگری خریداری می‌کنید، قیمت نهایی آن با فرمول خاصی، توسط طلا فروش محاسبه می‌شود. آگاهی از نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت طلا این امکان را به شما می‌دهد که هنگام خرید از طلا فروشی، از درستی و صحت برآورد هزینه نهایی طلا، مطمئن شوید.

مزیت دیگر دانستن اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم این است که شما می‌توانید میزان سرمایه کنونی خود را از طلا برآورد کنید. پس برای دانستن اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فرمول محاسبه‌ی قیمت طلای ساخته شده

قیمت نهایی هر قطعه زیورآلات طلایی که خریداری می‌شود، از طریق جمع بستن وزن طلا با سود طلا فروشی و مالیات بر ارزش افزوده به‌دست می‌آید. بنابراین با فرمول کلی اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشناشدید. اما برای درک کامل روش محاسبه قیمت طلا، باید به‌خوبی با تمام مولفه‌هایی که نام برده شده هم آشنایی داشته باشید.

آموزش محاسبه‌ی قیمت طلا به ساده‌ترین روش
آموزش محاسبه‌ی قیمت طلا به ساده‌ترین روش

وزن طلا

اولین مولفه مهم در پاسخ به پرسش چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، وزن طلا است که منظور از آن، قیمت هر گرم طلا به‌علاوه‌ی اجرت آن است. قیمت هر اونس طلا به‌صورت جهانی یا به دستور اتحادیه طلا مشخص می‌شود.

 حال برای محاسبه‌ی قیمت نهایی یک قطعه طلا، اولین قدم بررسی میزان گرم طلایی است که در آن قطعه به‌کار رفته است. به‌طور مثال اگر وزن طلای شما ده گرم است، قیمت هر گرم طلا در این ده گرم ضرب می‌شود. با این کار ارزش طلای به‌کار رفته در آن قطعه مشخص می‌شود. سپس نوبت به اجرت می‌رسد.

 وزن طلا، مهم‌ترین مولفه در محاسبه‌ی قیمت طلا
وزن طلا، مهم‌ترین مولفه در محاسبه‌ی قیمت طلا

اجرت

مقصود از این مولفه، هزینه‌ای است که به کارگاه‌های طلاسازی بابت ساخت هر قطعه طلا و جواهر پرداخت می‌شود. اما این هزینه قبلاً توسط طلا فروش پرداخت می‌شود و سپس هنگام فروش به مشتری، میزان اجرتی که پرداخته شده، به پول طلای خام اضافه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را از دست ندهید: اجرت طلا چیست؟

به‌طور کلی اجرت، میزان مشخص و تعیین شده‌ای ندارد و بیش از همه به طلا فروش و مبلغی که بابت خرید هر گرم طلا از کارگاه‌های طلاسازی پرداخت کرده است، بستگی دارد؛ در عین حال اکثر زیورآلات اجرت‌شان درصدی محاسبه می‌شود. در اجرت درصدی، میزان اجرت متناسب با نوسانات قیمت طلا، تغییر می‌کند؛ یعنی اگر قیمت طلا بالا برود، اجرت هم بالا می‌رود و اگر قیمت طلا کاهش یابد، اجرت هم به همان میزان کاهش می‌یابد.

طلا فروشان متناسب با قیمت روز طلا بابت هر گرم طلا، میزان اجرتی دریافت می‌کنند و این میزان اجرت ضربدر وزن خالص طلا شده تا پول نهایی اجرت به‌دست آید؛ سپس میزان اجرت با ارزش طلای خام جمع بسته می‌شود و بدین طریق قیمت وزن طلا به‌دست می‌آید.

اجرت ساخت و قیمت نهایی طلا
اجرت ساخت و قیمت نهایی طلا

نرخ سود طلا فروشی

تا الان با گام اول برای اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنا شدید. گام دوم، یعنی سود طلا فروشی میزان مشخصی دارد که حساب کردن آن، چندان سخت نیست. مطابق سخنان نائب رئیس اتحادیه طلافروشان، سود طلا فروشان هفت درصد است. روش محاسبه آن بدین طریق است که پس از مشخص شدن ارزش وزن طلا، هفت درصد از مبلغ کل تعیین شده، به‌عنوان سود طلا فروشی به مبلغ کل اضافه می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده

گام آخر برای درک کامل این موضوع که چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنایی با مالیات بر ارزش افزوده است. نرخ مالیات بر ارزش افزوده، نرخ معینی است که توسط اتحادیه طلا فروشان مشخص شده و آن نه درصد است. یعنی پس از تعیین ارزش وزن طلا، نه درصد از کل مبلغ، به‌عنوان مالیات به هزینه وزن طلا اضافه می‌شود.

نکته‌‌ای که در اینجا باید گفت این است که از سال 1400 مصوب شد که مالیات بر ارزش افزوده نه در اصل طلا بلکه صرفاً به اجرت و سود تک فروشی تعلق گیرد. این امر سبب کاهش قیمت نهایی برای خریداران می‌شود؛ می‌توان گفت این موضوع نه تنها به نفع خریداران است که به نفع طلا فروشان هم هست.

 مبلغ نهایی طلا چگونه تعیین می‌شود؟

حال که با تمام مولفه‌های مهم برای اینکه چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، آشنا شدید؛ می‌توانید به‌راحتی قیمت طلا را خودتان محاسبه کنید. با توجه به اینکه محاسبه تمام این درصدها برای برخی از افراد دشوار است، سایت طلاین این امکان را برای افراد فراهم آورده که قیمت طلا را به‌صورت آنلاین مشاهده کرده و محاسبه کنند.

 در پایان باید گفت توجه داشته باشید که فرمول محاسبه‌ی طلای نو با دست دوم و شکسته یا حتی طلای آب شده تفاوت دارد. بنابراین این فرمول صرفاً در محاسبه‌ی قیمت طلای هجده عیار مورد استفاده طلا فروشان است؛ حتی باید گفت این فرمول در طلای 24 عیار نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا مظنه‌ی طلای 24 عیار با طلای 18 عیار متفاوت است.

جمع بندی

در این مقاله به این پرسش که چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم، پاسخ کاملی دادیم. برای محاسبه‌ی قیمت طلا کافیست وزن طلا را با سود طلا فروشی که هفت درصد است و با مالیات بر ارزش افزوده که طبق نرخ مصوب نه درصد است، جمع بزنید. اما توجه داشته باشید که وزن طلا از ارزش طلای خام به‌کار رفته در قطعه‌ای که انتخاب کرده‌اید به‌علاوه اجرت کار به‌دست می‌آید.

سوالات متداول

چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟

قیمت طلا از طریق جمع بستن وزن طلا با سود طلا فروشی و مالیات بر ارزش افزوده به‌دست می‌آید. توجه کنید که وزن طلا از برآورد هزینه‌ی هر گرم طلای به‌کار رفته در قطعه‌ی مطلوب‌تان به‌علاوه اجرت هر گرم طلا به‌دست می‌آید. سپس به این عدد، سود طلا فروشی و مالیات اضافه می‌شود.

سود طلا فروش چند درصد است؟

طلا فروش می‌تواند تا ۷ درصد مبلغ طلای خریداری شده توسط مشتری را به عنوان سود خود روی قیمت اضافه کند. البته طلا فروشان برای ایجاد رقابت می‌توانند سود خود را کاهش دهند.

7 دیدگاه دربارهٔ «چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟ نرخ سود طلا فروش چه‌قدر است؟»

 1. خلاصه‌ش اینه که شما هر جوری طلا بخری یا بفروشی باید سود و مالیات و اجرت بدی . زمانی که میخری حداقل سی درصد بالای قیمت اصلی طلا سود میدی وقتی میفروشی سی درصد زیر قیمت بهت پول میدن .

  1. سلام شما وقتی طلا میخری پول اجرت رو میدی و هنگامی که می‌فروشی نبایید هزینه اجرت از قیمت اصل طلا کم بشه ، در غیر اینصورت شما برای یک قطعه دوبار پول اجرت دادی هم در خرید و هم در فروش . هنگام فروش باید وزن طلا با قیمت روز محاسبه بشه و تمام .

 2. مسعود باقری

  سلام بنده بازنشسته هستم وماهانه مبلغ ثابتی به من داده میشود حال با توجه به قدرت خرید بازنشستگان چطور طلا خرید کنیم ؟سوال من اینه که مثال میزنم برای سر عقد یا ….کسی بخواد یه سکه بده از کجا بیاره 27میلیون بده یک سکه ؟ایا میشه فروشگاهی رو باز کرد که اقساط بده که انصاف رو رعایت کنه وچک وسند خونه اینا نخواد من که 60ساله ندیدم سپاسگزارم

  1. پشتیبانی سامانه (خانم محمدی)

   سلام وقت به خیر.
   یکی از مزایای سامانه طلاین است که شما می‌توانید در هر ماه با مبالغ کم نیز مقداری طلا مطابق با قیمت اتحادیه طلا خریداری کنید و سپس در زمان دلخواه آن را به قیمت اتحادیه طلا به فروش برسانید. با این روش شما می‌توانید با هر مبلغی سرمایه گذاری کنید و طلا بخرید.

   1. سلام این سامانه چقدر اعتبار دارد و میشه من مستضعف با یه حقوق ماهیانه نام چیز بعد از مدتی صاحب طلا بشم.پشتوانه این سایت چیه و کجاست

    1. فاطمه محمدی مدیر محتوا

     سلام و وقت به خیر.
     سامانه طلاین یک سامانه معتبر خرید و فروش طلای آب شده است که در این صفحه می‌توانید مجوز‌های آن را مشاهده کنید: مجوز‌های طلاین
     هم‌چنین شما می‌توانید با کم‌ترین مبالغ هم در طلاین خرید و فروش طلا انجام دهید.
     برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما در بخش پشتیبانی تماس بگیرید: ۰۳۵۳۷۳۳۲۶۱۲

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا